تبلیغات
سربازگمنام

                    سربازگمنام


پایگاه اینترنتی وزارت دفاع آمریکا 7 مارس 2012 (17اسفند) در مقاله‌ای به دیدگاه‌های دولت اوباما در قبال ایران، سوریه و افغانستان پرداخت و نوشت: باراک اوباما در نشستی مطبوعاتی، سیاست‌ها و مقاصد دولت خود در قبال وضعیت ایران، سوریه و افغانستان را تشریح کرد. وی گفت: «زمانی که پست ریاست‌جمهوری را به دست گرفتم، ایران در حرکت و پیشرفت برنامه هسته‌ای خود منسجم بود و جهان در مورد نحوه مقابله با آن، اختلاف‌نظر داشت... در طول سه سال گذشته، توانسته‌ایم تحریم‌های بی‌سابقه و فلج‌کننده‌ای علیه ایران بسیج کنیم...»

در ادامه مقاله آمده است: روز دوشنبه آقای اوباما در کاخ سفید میزبان آقای نتانیاهو به‌منظور بحث در مورد مسئله ایران و سایر مسائل بود. آقای اوباما در این دیدار تشریح کرد: «استدلال ما برای اسرائیلی‌ها این است که ما تعهدی بی‌سابقه به امنیت آن‌ها داشته‌ایم. پیوند گسست‌ناپذیری میان کشورهای‌مان وجود دارد... اما یکی از کارکردهای دوستان ما این است که مطمئن باشند ما بهترین راهبرد و مشاوره را به آن‌ها به‌منظور تحقق هدف مشترک ارائه خواهیم داد؛ به‌ویژه موردی که ما نیز در آن سهیم هستیم... در صورتی که اقدامی ناپخته و بی‌برنامه علیه ایران صورت گیرد، برای اسرائیل، آمریکا و منطقه پیامدهایی خواهد داشت... تصور می‌کنم هر زمان که ما گزینه نظامی را مد نظر قرار دهیم، مردم آمریکا درک می‌کنند که این بهایی است که باید پرداخته شود... گاهی ضروری است، اما نباید آن را ناگهانی انجام دهیم.»
   در پایان مقاله آمده است: آقای اوباما پیش‌بینی کرد که تحریم‌ها در ماه‌های آینده حتی شدیدتر نیز خواهد شد. زیرا به‌تدریج تأثیرگذاری آن بر صنعت نفت و بانک مرکزی ایران آغاز خواهد شد و در عین حال، برخی خبرها حکایت از بازگشت ایران به میز مذاکره دارد که به نفع تمام طرف‌هاست. آقای اوباما حل مسئله را منوط به این موضوع دانست که ایران موضع خود را تغییر دهد و به میز مذاکره بازگردد تا طی آن، مسیری شفاف برای حل نگرانی‌های بین‌المللی از برنامه هسته‌ای ایران ترسیم شود. در مورد سوریه نیز باید گفت دولت بشار اسد مردم خود را می‌کشد. آقای اوباما کشتارهای مردمی را «مایه دل‌شکستگی و وحشت‌انگیز» خواند. وی گفت: «آنچه ما انجام داده‌ایم، همکاری با کشورهای عربی مهم، شرکای بین‌المللی کلیدی و همکاری برای بسیج و طراحی نحوه حمایت از مخالفان بشار اسد و ارائه کمک‌های بشردوستانه و در عین حال ادامه انزوای سیاسی و اقتصادی رژیم بشار اسد بوده است... حل مسئله از طریق اعزام نیروهای نظامی آمریکا، ایده اشتباهی است». 
   تحلیل‌: اوباما برای اثبات وفاداری‌اش به رژیم صهیونیستی به تبلیغ و تمجید سیاست‌هایش در قبال ایران پرداخته و آن را در مقایسه با سیاست‌های گذشته مثبت‌تر معرفی و از آن به‌عنوان ابزاری برای جلوگیری از درگیری نظامی استفاده کرد و با آگاهی از احتمال قوی شروع مذاکرات هسته‌ای زیرکانه به این مسئله پرداخت. سیاست اوباما درباره سوریه کاملاً مزورانه است، چون تروریست‌ها و حامیانشان دست به قتل و جنایت می‌زنند و غربی‌ها و برخی کشورهای عربی بر آن لباس حقوق بشر می‌پوشانند. نکته مهم در مواضع اوباما، درس‌آموزی از خسارات درگیری نظامی‌است که تلاش دارد از آن به‌شدت پرهیز کند؛ زیرا به عواقب آن کاملاً آگاه شده است.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 17 اسفند 1390 توسط سرباز گمنام


درباره وبلاگ
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نویسندگان
موضوعات
نظر سنجی
پیوند ها
پیوندهای روزانه
آمار سایت
لوگوی دوستان
ابزاروبلاگ