تبلیغات
سربازگمنام

                    سربازگمنام


پایگاه اینترنتی «وال استریت ژورنال» 5 مارس 2012 (15اسفند) در مقاله‌ای به تهدیدات اوباما علیه ایران پرداخت و نوشت: تغییر لحن اوباما در قبال ایران در یک هفته گذشته چشمگیر و جدی بوده است. حال پرسش این است که آیا اسرائیل و به‌ویژه ایران حرف‌ها و تهدیدات اوباما را جدی خواهند گرفت. این در حالی است که باراک اوباما از زمان به قدرت رسیدن تلاش کرده، ایران را به سر میز مذاکره بکشاند. روز یکشنبه آقای اوباما در آغاز نشست سالانه آیپک (کمیته آمریکایی امور عمومی اسرائیل) سخنان جدی و تندی علیه ایران گفت که حاضران را شگفت‌زده کرد. سخنرانی او، پس از مصاحبه هفته گذشته وی با نشریه آتلانتیک صورت گرفت که در آن، ایران هسته‌ای را غیرقابل پذیرش خوانده بود. او به «بخش نظامی» سیاست‌های آمریکا اشاره کرد و گفت: «تصور می‌کنم دولت اسرائیل تشخیص دهد که من به عنوان رئیس جمهور آمریکا بلوف نمی‌زنم.»

در ادامه مقاله آمده است: همزمان با این موارد، نتانیاهو امروز (دوشنبه) در حالی با اوباما دیدار می‌کند که خطر حمله اسرائیل به ایران بسیار جدی شده است. محاسبات نظامی اسرائیل در قبال ایران به‌شدت تحت تأثیر این درک است که برنامه هسته‌ای ایران به‌زودی وارد «مرحله مصونیت» می‌شود و بنابراین حمله غیرهسته‌ای اسرائیل نیز به‌طور مؤثر نخواهد توانست به آن آسیب بزند؛ اما وحشت اسرائیل از این مسئله نیز ناشی می‌شود که دولت اوباما حتی در صورت عدم کارآمدی دیپلماسی، تحریم و عملیات‌های پنهان، آماده به کارگیری گزینه نظامی نخواهد بود. در عین حال، باوجود امضای قانون تحریم‌های ایران با بی‌میلی، از طریق دستیاران خود تلاش می‌کند قانون حذف ایران از تبادلات اقتصادی موسوم به کنسرسیوم بانکی سویفت را لغو کند.
   در پایان مقاله آمده است: در مورد حملات نظامی نیز مقامات دولتی ارشد آمریکا بارها طوری رفتار کرده‌اند که گویی اولویت مهم آن‌ها به‌جای توقف برنامه تسلیحاتی ایران، بازداشتن اسرائیل از حمله یکجانبه است. آقای اوباما به نشریه آتلانتیک گفت: «آیا می‌خواهیم ایران خود را به عنوان قربانی نشان دهد؟...» در صورتی که تصور اوباما این باشد که حمله اسرائیل تأثیرگذاری اندکی دارد و پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی‌تری در مقایسه با حمله آمریکا در پی خواهد داشت، درست است، می‌توان گفت حق با اوباماست. اسرائیلی‌ها منابع نظامی مشابه آمریکا در اختیار ندارند. مسئله پیش روی آقای نتانیاهو و رهبران اسرائیل باید این باشد که آیا آقای اوباما آنچه را که می‌گوید، باور دارد؟ تمام آنچه اسرائیلی‌ها می‌دانند، این است که آمریکا در سال انتخابات قرار دارد و آقای اوباما ظاهراً در حال حاضر تلاش می‌کند چهره‌ای طرفدار اسرائیل به خود بگیرد. اساساً وقتی اوباما به عنوان رئیس‌جمهور می‌گوید بلوف نمی‌زنم، باید صحت آن را به اثبات رساند.      
   تحلیل‌ : مطلب این پایگاه اینترنتی طرفدار رژیم صهیونیستی تند و باشدت شروع شد؛ ‌اما واقعیات موضوع، آن راواداشت تا در بخش‌های پایانی لحنش تغییر یابد و اعتراف کند حمله به ایران، موانع جدی دارد و چون تهدید اوباما را جدی نیافته، او را تشویق و ترغیب به اثبات کرده حال آنکه مسئله اصلی این روزهای اوباما انتخابات است که جنگ در نقطه مقابل آن قرار دارد. 
    

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 15 اسفند 1390 توسط سرباز گمنام


درباره وبلاگ
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نویسندگان
موضوعات
نظر سنجی
پیوند ها
پیوندهای روزانه
آمار سایت
لوگوی دوستان
ابزاروبلاگ