تبلیغات
سربازگمنام

                    سربازگمنام


در صدای آمریکا مطرح شد؛
پاسخ داماد ابراهیم یزدی به ادعاهای پرویز ساواکی

مهدی نوربخش: نگاه پرویز ثابتی هم مثل آمریکایی ها نگاه از بالا به پایین است و به همین خاطر گمان می کند اگر مثلا 1500 نفر را در آستانه انقلاب بازداشت کرده بودند، غائله می خوابید و نظام تغییر نمی کرد.

به گزارش سرباز گمنام به نقل از «جام نیوز»، "مهدی نوربخش" داماد ابراهیم یزدی، یکشنبه 26فوریه (7 اسفند) مهمان شبکه دولتی صدای آمریکا (VOA) بود. وی با حضور در برنامه تحلیلی "افق" به رد و نقد برخی از ادعاهای مطرح شده در کتاب "دامگه حادثه" پرداخت. این کتاب که مشتمل بر خاطرات شفاهی "پرویز ثابتی" -مدیر داخلی سازمان اطلاعات و امنیت کشور در عصر ستم شاهی، ملقب به پرویز ساواکی- می باشد، به کوشش "عرفان قانعی فرد" -محقق تاریخ معاصر- تنظیم و منتشر شده است.
نوربخش در واکنش به یکی از ادعاهای سخیف مطرح شده از سوی قانعی فرد، مبنی بر ارتباط "آیت الله شهید بهشتی" با سازمان جاسوسی آمریکا -سیا- اظهار داشت: «اینکه نویسنده ادعا می کند آقای بهشتی دوست دختر داشته[!!] و دوست دخترش هم با سازمان سیا و آمریکا در ارتباط بوده[!] باید گفت که چنین حرفی واقعا غیرمعقول است و معلوم است که نویسنده اصلا آقای بهشتی را نمی شناسد.»
نوربخش همچنین در مورد ادعای پرویز ثابتی که گفته بود محمدرضا شاه پهلوی به دلیل نگرانی از نفوذ شوروی، از گروه های مذهبی حمایت می کرد، گفت: «ای کاش اینچنین بود! اما آمریکا هرگز نیروهای مذهبی و ملی را نشناخت و اجازه چنین کاری را به شاه نداد. آمریکایی ها جامعه ایران را نشناخته بودند و قدرت [امام] خمینی را ندیده بودند.»
وی افزود: «دو دیدگاه در بین سیاستمداران آمریکایی وجود داشت؛ اولین دیدگاه، برداشت وزارت خارجه آمریکا بود که وقوع انقلاب را حتمی می دانست و اعتقاد داشت که نمی شود جلوی انقلاب ایستاد. برداشت دوم، برداشت پنتاگون و "برژینسکی" -مشاور ارشد جیمی کارتر- است که معتقد بود پشت هر اتفاقی یک اراده وجود دارد؛ بنابراین رخدادهای آن برهه را متأثر از تحریک و تشویق روسیه می دانست.»
نوربخش در پایان گفت: «کنش آمریکایی ها، نگاه از بالا به پایین بود یعنی از بالا به جامعه نگاه می کردند. ما الآن می نشینیم و تجزیه و تحلیل می کنیم که آقای خمینی قدرت داشت، اما آن ها در آن موقع قدرت روحانیت را ندیده و باور نکرده بودند. نگاه پرویز ثابتی هم مثل آمریکایی ها نگاه از بالا به پایین است و به همین خاطر گمان می کند اگر مثلا 1500 نفر را در آستانه انقلاب بازداشت کرده بودند، غائله می خوابید و نظام تغییر نمی کرد.»

 

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 9 اسفند 1390 توسط سرباز گمنام


درباره وبلاگ
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نویسندگان
موضوعات
نظر سنجی
پیوند ها
پیوندهای روزانه
آمار سایت
لوگوی دوستان
ابزاروبلاگ