تبلیغات
سربازگمنام

                    سربازگمنام


پایگاه اینترنتی «گلف‌نیوز» 26 فوریه 2012 (7 اسفند) در مقاله‌ای به انتخابات مجلس شورای اسلامی پرداخت و نوشت: تبلیغات و دیوارنویسی‌های انتخابات مجلس در ایران شبیه انتخابات سال 2010 مصر است و این احتمال وجود دارد که بادهای بهار عربی، امسال به ایران نیز برسد. فقدان قابل توجه اشتیاق به شرکت در انتخابات و عدم مداخله سیاسی در ایران کاملاً به چشم می‌خورد که شبیه بی‌تفاوتی مصری‌ها به مشارکت سیاسی و انتخاباتی در سال 2010 است. احمد کمال، کارشناس مرکز مطالعات راهبردی الاهرام، پیش‌بینی می‌کند «ایران در میانه انتخابات مجلس در ماه مارس تا انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده شاهد بهار ایرانی خواهد بود... در صورتی که رژیم ایران به محروم‌سازی شخصیت‌های اصلاح‌طلب از صحنه سیاسی در دو انتخابات مهم پیش رو ادامه دهد، شاهد احیای جنبش جوانان خواهیم بود.»

 ادامه مقاله آمده است: جنبش جوانان در انتخابات سال 2009 به صفوف اصلاح‌طلبان پیوستند تا علیه انتخاب مجدد محمود احمدی‌نژاد اعتراض کنند. یک سال بعد از اعتراضات ایران، نخستین انقلاب عربی در دسامبر 2010 در تونس پیش از رسیدن آن به مصر در ژانویه 2011 به وقوع پیوست. کارشناسان معتقدند ایرانی‌ها و مصری‌ها تحت فشارهای اقتصادی بودند. در مصر، فساد گسترده مورد انتقاد و اعتراض شدید بود و در ایران نفت‌خیز، سیاست‌های اقتصادی ضعیف و تحریم‌های بین‌المللی در کانون علل اعتراضات مردمی قرار گرفته است. به باور احمد کمال، «اما سرکوب‌گری رژیم ایران، دلیلی مهم‌تر از اوضاع بد اقتصادی به‌شمار می‌رود... جوانان ایران با دیدگاه مشترک در مورد سرکوب‌ها به خیابان‌ها خواهند آمد.» با وجود این، سایر تحلیل‌گران با این عقیده موافق نیستند و معتقدند بروز مجدد اعتراضات در ایران به دلیل تورم بالا، فقر و بیکاری خواهد بود. علیرضا نادر، تحلیل‌گر ارشد مؤسسه رند در واشنگتن، می‌گوید: «با وجود این، نبود جایگزین، منشأ نگرانی است... در صورتی که ایرانی‌ها خیزش کنند و بار دیگر به خیابان‌ها بیایند، آینده مشخصی در مورد دوران پس از تغییر رژیم متصور نیست. در این مقطع، جایگزینی برای حکومت کنونی ایران وجود ندارد...»
تحلیل : این پایگاه اینترنتی عربی برای درج مطلب درباره جامعه و انتخابات مجلس ایران به خودش زحمت نداده نگاهی به داخل ایران بیندازد و از شوروحال انتخاباتی ایجادشده مطلع شود و حتی حال نداشته اندکی به عقب بازگردد و حماسه حضور ملت ایران در 22 بهمن امسال را ببیند و فقط به یک‌سری بافته‌های ذهنی بلاموضوع که از آن، اثر و نشانه‌ای در فضای انتخاباتی ایران نیست، تکیه کرده و دست به پیش‌بینی‌های بدون روش و منطق زده است. باید صبر کرد و دید این گروه از رسانه‌ها پس از پایان انتخابات چه موضعی می‌گیرند. احتمالاً شکوه انتخابات، چشم آن‌ها را باز می‌کند؛ اما عقل آن‌ها همچنان در خواب می‌ماند.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 7 اسفند 1390 توسط سرباز گمنام


درباره وبلاگ
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نویسندگان
موضوعات
نظر سنجی
پیوند ها
پیوندهای روزانه
آمار سایت
لوگوی دوستان
ابزاروبلاگ